Форум за градини и рози
Дивите птици в нашите градини - Версия за принтиране

+- Форум за градини и рози (https://gardensandroses.com)
+-- Форум: Градини (https://gardensandroses.com/Forum-%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8)
+--- Форум: Не точно градина (https://gardensandroses.com/Forum-%D0%9D%D0%B5-%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0)
+--- Тема: Дивите птици в нашите градини (/Thread-%D0%94%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8)

Страници: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

RE: Дивите птици в нашите градини - ljuboznatelna - 31-12-2019

Мда, вече ще отбелязвам - Мъжката врана и сврака и Женският гарван  Big Grin Да, и Мъжка гарга. Това пък е най-смешното  Big Grin

Тъкмо докато си пишех, понеже лаптопа ми е срещу прозореца, две свраки се разходиха пред мен. Но докато скокна, отлетяха.

Снимах банда врабци, ядящи от естествената ми хранилка Райска ябълка. Врабците почти не си личат, затова увеличих доколкото е възможно един сектор от снимката. Пак не личат, но аз ви казвам, че са там  Big Grin

[attachment=5964]

Става за онези картинки - открий четирите врабеца на картинката! Жокера е , че единия е върху ябълка, а другите три са заедно. ;)

RE: Дивите птици в нашите градини - РОУЗ - 31-12-2019

При нас прелитат големи черни птици, които грачат, винаги съм мислела, че са гарвани,  но съм ги виждала само в полет и с невъоръжено око. Зареждам и аз бинокъла  Smile

Венче, много симпатично птиче, при мен червени не съм мяркала.

Свраките не са ли онези досадните  Big Grin , накацали по дърветата из градовете, пред блока преди 2-3 години имаше напаст от свраки (или са гарги  Huh )имаше гнезда на една висока бреза, нямаше почивка, дори понякога нападаха малки кучета.

Хах, Люб, открих ги!
Май Huh
Трите са долу вдясно от онова на ябълката Smile

RE: Дивите птици в нашите градини - wenche - 31-12-2019

[Изображение: 039215755.jpg]

Добро утро!
Организирам алтернативна хранилка пред прозореца.
Забелязах, че грабват по-едрите парченца и отлитат да си ги похапват някъде. Сега ще им сипя галета, за да се застояват по-дълго.

Имам си сойки. Целогодишно са си в двора. Една година бях оставила отвън кошница с орехи, изпразниха я до дъно.
Ще се опитам да ги примамя по-наблизо.
Оставих няколко разтрошени ореха, но синигерите ги отнесоха. Големи калпазани са. Сега ще пробвам с цели.
Ето я.

[Изображение: 039215754.jpg]

RE: Дивите птици в нашите градини - ljuboznatelna - 31-12-2019

О, че интересно тука! Надушвам новото ви хоби Big Grin

Венче, при теб разнообразието е много голямо!
Сойки видях за първи път преди няколко години в парка, по дърветата, и ме омагьосаха с това синьо, много са красиви! Сигурно и защото са толкова едри, са впечатляващи!

RE: Дивите птици в нашите градини - alina - 31-12-2019

[Изображение: 337359_5c8024ff8bf5c5c8024ff8bf98.jpeg]

RE: Дивите птици в нашите градини - alina - 31-12-2019

А от тук харесах хранилката от бялата туба:
[Изображение: 337359_5c8025c811bba5c8025c811c08.jpeg]

Сойките и косовете и в моята градина са постоянно присъствие, сойките кълват плодовете още докато са на дърветата.
Мисля, че едното гнездо е на сойки, под него имаше  изпопадали сини пера.

Разглеждам всякакви варианти на висящи хранилки сега за зимата, че да закача на повече места за времето, когато не сме там.

Тез пружини ми харесват

[Изображение: blue-tits_trans_NvBQzQNjv4BqCca9BU0TuyHk...mwidth=480]

[Изображение: Birds-at-feeder-Gransden-Pk-S-Tonkin-2.jpg]

[Изображение: feeding-wild-birds-fat-balls.jpg]

RE: Дивите птици в нашите градини - wenche - 31-12-2019

Доста здрава изглежда тази пружина. Как ли се пъхат вътре топките?
Замислям се за количеството. Все пак природата ги е създала да намират храната си след дълго обикаляне, а при нас - на тепсия в буквалния смисъл. Да не ги охраним.

Може би е от твърда тел,  но самата пружина не е натегната  Huh

Венче, целта е точно да ги охраним Smile

КАМПАНИЯ НА БДЗП ЗА ЗИМНО ПОДХРАНВАНЕ НА ПТИЦИТЕ

Ние толкова сме свикнали с тях, че ги приемаме като фон, като антураж на нашето ежедневие. Истината е, че от тяхното оцеляване, зависим и ние хората. Всичко в екосистемата е свързано и без отделните й брънки, не може да съществува хармония. Ето един пример от София. Всички обичаме софийските кестени, които красят големите паркове и междублоковите пространства. Те са белите дробове на столицата и ни осигуряват така необходимия чист въздух, прохлада и сянка през лятото. Кестените са дом на много обитатели – насекоми, гризачи и птици. Някои от тях определяме като полезни, а други, като "вредители". Може би сте забелязали, че в последните десетина години софийските кестени пожълтяват и листата им окапват още през юни. Това се дължи на листоминиращия молец, който унищожава листата на дърветата. Единственият му естествен враг, открит до момента, е синигерът. Той е известен природен санитар. Тази широко разпространена птица изяжда огромно количество насекоми – всеки ден тя поглъща насекоми, които се равняват на собственото й тегло. В периода докато храни малките си, едно семейство синигери може да изяде няколко стотин килограма насекоми!

Може би си мислите, че птиците се справят добре и без нас и нямат нужда от помощ? Истината е, че данните, които БДЗП събира и анализира в рамките на проучването „Мониторинг на обикновените видове птици”, показват доста тревожни тенденции. През последните 10 години домашното врабче намалява с 50%, обикновената чинка - с 44%, горската зидарка и косът – с 35%, а големият синигер – с 8%.

Дали София ще бъде следващата столица след Лондон и Париж, където домашните врабчета ще изчезнат напълно? Това зависи от всички нас…

Именно, за да помогнем на необикновените „обикновени” видове птици, които зимуват край нас, стартирахме кампанията „Зрънце любов”. Всеки от нас може да се включи в тази инициатива, независимо къде живее. Дарявайки средства или поддържайки хранилка за птиците през зимата, вие помагате на пернатите ни приятели в населените места да оцелеят през зимата.

Какво означава зимното подхранване на птиците?

Ами много е просто. Някои от птиците, които познаваме - синигери, кълвачи, врабчета, червеношийки, сойки и други, остават да зимуват в България и не отлитат на юг. През зимата им е изключително трудно да оцелеят, особено когато падне сняг. Те имат нужда от допълнителна енергия, за да поддържат тялото си топло и ние можем да им помогнем. Като им дадем шепа семки. За целта БДЗП организира поставянето на хранилки за птици в паркове, градинки, пред обществени сгради и офиси.

http://bspb.org/bg/campaign/zrance-lubov.html

С какво да ги храним и с какво да НЕ ги храним 

За повечето диви птици, както и за голяма част от дивите животни, качественото местообитание се определя от четири основни фактора: храна, подслон, вода и пространство. През зимата основната нужда на пернатите е тази от храна. В студените дни те трудно намират насекоми и безгръбначни, които са основна част от птичата диета. Ако предложим висококалорична, богата на енергия храна на птцитие, те ще бъдат близо до нас цяла зима. Колкото по-ниски са температурите, от толкова повече храна се нуждаят птиците.

Количеството храна, от което се нуждае дадена птица, се определя от енергийното й съдържание. Най-достъпната храна, която може да предложим на крилатите ни приятели през зимата са слънчогледови семки, смески от различни семена или фъстъци. Слънчогледовото семе е популярно сред много видове, защото им доставя много енергия. Фъстъците също са богати на мазнини и протеини. Стафидите са най-подходящи за масичка за птици в комбинация с други храни. Смеската семена за висяща хранилка съдържа слънчогледово семе, натрошени фъстъци, просо и овесени ядки.Смеската семена за масичка съдържа пшеница, слънчогледово семе, натрошена царевица, овес и натрошени фъстъци. Всички семена и фъстъците трябва да са сурови и безсолни!

Безплатна храна

Не е задължително да купуваме специална храна за птиците. Хранителните остатъци често съдържат точно мазнинините и въглехидратите, нужни на птиците, за да поддържат жизненоважния запас от телесна мазнина през зимните месеци. Хранителните остатъци ще привлекат голям брой видове – от червеногръдки до пойни дроздове. Накиснатите във вода трохи хляб, сладкиши и бисквити също не остават подминавани от птиците. Любимо лакомство са също варените картофи и ориз, обезсоленото сирене и нарязаните на ситно кожички неосолен бекон. Обикновените скорци и по-дребните видове с охота ще изкълват остатъците от месо от сварените кости, окачени на ръба на масичката. Сезонните плодове също са предпочитана храна за много видове птици.

Какво да избягваме?

Повечето хранителни остатъци са безвредни за птците, но има и такива, които трябва да се избягват. Суровият ориз и сушеният кокос например набъбват в стомаха на птицата и често водят до фатален изход. Кожичките от бекон са хранителни, особено в суров вид, но могат да задавят птиците; трябва да са нарязани на малки кубчета или да са здраво захванати, така че птиците сами да си късат парченца. Не давайте развалени или подправени храни; големите количества сол не се отразяват добре на повечето видове, така че солените храни, чипсът и осолените ядки трябва да се избягват. Птиците с охота се хранят с наситени мазнини от типа на суровата лой и сланината, но ненаситените – като маргарина и растителните масла – могат да им навредят. Попаднали по тялото на птицата, те нарушават водоустойчивостта и изолационните свойства на перата.

http://bspb.org/bg/help-birds/food.html

RE: Дивите птици в нашите градини - wenche - 02-01-2020

Добро утро и Честита Нова година!

Увеличава се видовото разнообразие при мен. И аз си имам зидарка  Heart

[Изображение: 039216290.jpg]      [Изображение: 039216288.jpg]

[Изображение: 039216287.jpg]      [Изображение: 039216291.jpg]