Форум за градини и рози
Дивите птици в нашите градини - Версия за принтиране

+- Форум за градини и рози (https://gardensandroses.com)
+-- Форум: Градини (https://gardensandroses.com/Forum-%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8)
+--- Форум: Не точно градина (https://gardensandroses.com/Forum-%D0%9D%D0%B5-%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0)
+--- Тема: Дивите птици в нашите градини (/Thread-%D0%94%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8)

Страници: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Дивите птици в нашите градини - Bell - 19-11-2019

И докато се наслаждаваме на градината или работим в нея винаги идват и неочаквани гости. Нека в тази тема да разказваме в снимки или с думи за красивия свят на птиците около нас.

[attachment=5795]

[attachment=5792]       

Едни пакостници, заради които не мога да си пробвам плодовете на младата череша. Smile

[Изображение: DSC-0223.jpg]

RE: Дивите птици в нашите градини - РОУЗ - 19-11-2019

Хах, и аз имам помощници в градината.
Косовете са като домашни любимци, щъкат на метър от мен, дори кучето вече не им обръща внимание.  Smile  Оставила съм им необрано грозде и ябълки.
Имам подозрения, че гнездото в елата е тяхно.

Един синигер може да изяде на ден толкова насекоми, колкото е собственото му тегло, за сезон унищожава над 100 000 насекоми.  Семейство синигери отглежда по 2-3 люпила годишно, всяко 12-14 птичета, семейство синигери изяжда няколкостотин килограма насекоми на сезон.

Моите синигери изядоха плодчетата на дивата лоза, която се вееше пред кухненския прозорец и когато свърши, започнаха да летят пред прозореца и да ме подканят.   Smile Спретнах набързо импровизирана хранилка, събирам в момента идеи за нещо по-комфортно, слагам на няколко дни по топка мас, смесена със семена.

Съжалявам за снимката, но  е през прозорец и комарник

[attachment=5797]

Имам и къщичка за птици, но стои празна. За сметка на това гнезда има из цялата градина.  Big Grin
Четох, че птичките не се заселват в къщичка, която посещават други птици, за да се хранят. Т.е, храната не бива да се оставя там, а на друго място. Звучи логично, не знам дали наистина е така.

RE: Дивите птици в нашите градини - ljuboznatelna - 20-11-2019

Аз не успявам да ги снимам Sad
Пролетта разпознавам славейчетата. Първите години се опитаха да гнездят в наши храсти, но нали имаме котки, не се получи.
Виждам и синигери.
Виждам и други пойни, но не зная какви са.

Най-много са свраките. Разнасят орехи и ги сеят навсякъде. Кълват ми меките бадеми. Една година имах гнездо на дърво в градината, грозно гнездо от клечки. Врякаха постоянно, но на мен ми харесва, усеща се живот!

Виждам врабчетата, но интересно, не всяка година. Една година се хранеха с плодчетата на котонеастъра, веднага щом листата окапаха, започнаха да се хранат и бързо приключиха. Друга година решиха да хапват райска ябълка. Клъвнат някъде, около нараненото място тя започва да омеква. Изкълват и него, тя омеква още, и така докато я изядат преди да е узряла Smile

Къщата отсреща не се обитава, а само се навестява, и там имам семейство кукумявки. Случва се някое заблудено кукумявче по време на дъжд да влезе под шапката на комина и да падне. Едно спасихме, след като два дни нещо шумоля. Друго обаче е паднало може би задушено от дим, намерих го в ревизионната шахта чак като се размириса. Sad
Издават най-разнообразни звуци. През размножителния период са едни, после други. Обичайното Ку-ку-мяу ми е най-приятно и не го намирам за зловещо.

Щъркелите виждам само като прелитат. Не съм виждала да хапват рибка от езерото Smile
Лястовичките така и не направиха гнезда при нас, сигурно пак заради котките.

Ще се опитам да снимам някой ден.

RE: Дивите птици в нашите градини - Bell - 20-11-2019

Люб, и аз не познавам всички птици, но много ги харесвам. Снимай, ако успееш да уловиш кукумявките, на мен са ми много смешни и забавни.

При нас езерото се оказа ключът към птиците. Научиха го в годините и от водопой, през къпането на врабчета е много забавно. Най-красиви са лястовиците, които прелитат ниско като самолет, грабват от водата и продължават. Лястовиците не кацат, за да пият вода, доколкото знам, така и се хранят летейки. Гнезда нямаме из двора, вероятно заради котките, те са около нас из храстите и дърветата към хълмовете.

Опитах са да разглеждам из старите снимки и намерих разни, които съм успяла да уловя. От края на март е това качулато пиле, не знам какво е, но се разхождаше из още неразтопения сняг.

[Изображение: DSC-0011.jpg]

[Изображение: DSC-0013.jpg]

Зимата  е тъжно, когато има сняг и затова решихме да им направим хранилките. Оставям и старите, изгнили дюли за косовете.

[Изображение: DSC-0050.jpg]

[Изображение: DSC-0052.jpg]

RE: Дивите птици в нашите градини - ljuboznatelna - 20-11-2019

Ах, страхотнииии!!! Какво красиво пиле! И аз не го знам. И коса е такъв миличък Heart Чудни снимки!

RE: Дивите птици в нашите градини - Reni 69 - 20-11-2019

Прекрасни снимки,Bell! Heart
Мисля че е папуняк(що са му сложили такова име на това красиво пиле) Huh Big Grin

RE: Дивите птици в нашите градини - aya - 20-11-2019

Невероятни снимки, Бел! Колко кротко стоят и позират...
Това му е хубавото да живееш в гората- идват ти толкова сладки гостенчета...У нас от няколко години гнездят 3 семейства червеношийки, толкова са мънички, по цял ден подскачат по най-тънките връхчета на туите и винаги са на метър разстояние едно от друго- голяма любов. Ако се изгубят от поглед, се викат с едно тъничко циу-циу...За жалост това лято един упорит котарак ги прогони в гората, но те пак си идваха през деня у нас.
Моите снимки не са добри, че те не ме чакат, но това имам...
[attachment=5798]
снимах го как с човка ми почукваше по стъклото
А това голямото го снимах само в гръб, повече не посмях да се приближа, някакво грабливо е...
[attachment=5799]
Другите ми любимци са пчелоядите, невероятна красота... Особено когато кръжи цяло ято над главата ти...толкова са красиви, че спирам да им се ядосвам, че са над кошерите.
Синигерите и врабчетата са зимните ми любимци, сега нямат нужда от мен-кълват си по двора, но падне ли сняг зареждам масата на верандата със семки по няколко пъти на ден. Но определено са много възпитани, грабват семките и ходят да лющят на върбичката.

RE: Дивите птици в нашите градини - РОУЗ - 20-11-2019

Ах, Ая, това грабливото много близо е кацнало!

При нас грабливите се реят доста високо, по-ниско прелитат гарвани и диви патици, но май не съм успявала да ги снимам.

Тези из градината ги обгрижвам доколкото мога, то не е само зимното хранене, на косовете им рязах канапчета, за да спрат да ми развързват розите, докато си свиваха гнездо в дюлата.  Big Grin

[attachment=5805]

[attachment=5806]

Под покрива на навеса опъваме едни дълги тенти и разбрахме, че над тях има гнездо, когато тези рошави "грозни патенца" започнаха да изпадат върху тентите и се наложи ежедневно да ги събираме  Rolleyes

[attachment=5802]

[attachment=5803]

[attachment=5804]

RE: Дивите птици в нашите градини - Bell - 20-11-2019

(20-11-2019, 01:15 PM)Reni 69 написа:  Мисля че е папуняк(що са му сложили такова име на това красиво пиле) Huh Big Grin

Рени, благодаря! Вярно е папуняк много смешно име Tongue  Сега четох за него щом лови скакалци, попови прасета и всякакви нашественици по розите е добре дошъл!

Аya, червеношийките и при мен ги има, но пчелоядите не съм ги виждала. Сега ги разглеждах из нета, много красиви птици.
Грабливото много сериозно, чуден кадър.

Роуз, още помня онези малките излюпени в чекмеджето.

RE: Дивите птици в нашите градини - лале ли съм - 22-11-2019

При нас, южният склон на Витоша, горските птици значително намаляха за 15 години. Вече не се чува кукувица, кълвачи, соколи Sad Появиха се косове и врани. Тук там се мяркат червеношийки и синигерче. А не е като да няма какво да ядат, като гледам вредителите в градината, но...намаляха ми помощниците Undecided