Българска Асоциация Градини и Рози. Популяризиране и насърчаване на градинарската дейност като изкуство и начин на живот.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Цветни МАНИИ

Градинарстването е и страст  Heart
Необуздана и ненаситна, стигаща до крайности Smile
Някои ги наричат патология, други - мания Tongue
Споделянето им може да доведе до облекчение (че не сме сами), до отрезвяване (не дай си Боже), до смях (който би смекчил картинката) и в най-добрия случай - до продължаване в същия дух, но вече с лекота в сърцето Big Grin
А някой може да разкаже и покаже как се стига и до умереност, до мярка в градинарстването Inlove

"... да посади своя собствена градина и да украси своята собствена душа..." ХБ
Отговори

Започвам с една от моите Smile
Мания да имам и да пробвам всяко растение, което ми хареса. Първо се купуват, купуват цветя - после им се търси място в градината. Патология е, защото забравям кое къде, а уж толкова съм ги искала, толкова безценни са ми били. Тази ненаситност, разбира се, е завоалирана с разсъждения как многото растения биха намалили неприятната градинарска работа като плевене, биха създали една естествена симбиоза като например едното да пази сянка на другото и подобни небивалици Smile
Резултатът:

[Изображение: IMG-20200127-023756.jpg]

Честно, като видях снимката останах с отворена уста - Боже, аз ли съм нагъчкала всичко това Huh Изненадах се, защото е в този вид само през пролетта...и съм забравила. Иначе през повечето време жълтолистните преминават в зелено, разцъфтява розен храст, който се превръща в център на гледката и общият изглед цветово поомеква.

Отговори

Лаленце, напълно споделям твоята мания. За жалост при мен ефектът на нагъчкано все още на мога да постигна. Big Grin Някои от растенията падат в жертва на косачката - пъстролистната върба я косихме подред аз и ММ докато не й видяхме сметката, явно не беше посадена на правилното място Dodgy Ехинацеи не съм видяла в моята градина, въпреки че съм садила повече от 20 бр., все класни, поръчкови. Явно съм се престарала с плевенето. Друг важен фактор за прореждане в моята градина е безводието през юли, август, та чак и септември понякога. Много иглолистни си заминаха от липсата на поливане. Забелязала съм, че синкавите иглолистни имат повече шанс при мен, досега нямам нито едно изгубено синьо. Колко пъти засаждах азалии, еми не се получава... Последно тази година се изсилих с 5 хортензии с ясното съзнание, че си хвърлям парите и труда на вятъра. Но пуста мания, и аз като другите да имам топки цвят Angel Единствено розите са ми успокоение, че правя градина, нищо че и от тях може да се иска повече цвят.
Отговори

Много обичам да гледам градините ви, които направо ще се пръснат от цвят и няма място игла да хвърлиш Heart.
Опитвала съм се да постигна подобен ефект, но само след един сезон ми идва в повече и почвам да прореждам, докато си докарам моя си баланс и основно зеленото. Опитите със семена за едногодишни не ми се получиха- никнат спорадично и докато ги докарам до цвят, есента дошла.
Имах период на рододендрони, азалии и камелии. Изкараха една зима, някои две, цъфнаха да ги снимам и се предадоха...То май исках да имам от всичко, само кактусите не са ми на сърце.
Сега залагам на цвят от розите и на луковичките. 
И като се замисля, май с годините само манията ми към иглолистните не е отслабнала. Към тях не посягам и нищо не махам...
Отговори

При мен манията да имам всичко се поуталожи по естествен път-след като започнах да се занимавам професионално с градинарство,всяка година  поръчвам  нови растения,които не съм виждала и им се наслаждавам и ги гледам ,докато растат в саксийките ,преди да заминат към новите си стопани,Оставям си естествено от тези,които най много са ми харесали. Big Grin

Отговори

Моята мания се излекува като свърши мястото. За съжаление тогава познавах вече много повече растения и исках да ги имам. Но няма къде. Компромиса тази година беше да си купя няколко пакета семена, с ясното съзнание, че повече от пет-шест корена няма къде да насадя. Но е по-евтино така, в крайна сметка си купувам стотици потенциални растения! Rolleyes

Да ви разходя из моята джунгла в края на юни. В някои части си проправям път с ръката, за да снимам, растенията са колкото мен високи, и повече.
На живо е по-внушително. Една съфорумка ми гостува скоро, и като видя върбата, възкликна - Това ли е върбата? Защото тя е огромна, но на снимки не се усеща.
https://photos.app.goo.gl/xDxNi9NP6vBik8NF8

[Изображение: 5.1.2014+%25D0%25B3.+12-04-16+%25D1%2587..jpg]
Отговори

Люб, благодаря за разходката, изпих си кафето в градината ти, прекрасна е!  Heart
Довечера ще дойда пак за по-продължителна и подробна разходка  Tongue

Любимите ми широколистни са върба и бреза, нямам нито едно в градиата, така че с чиста съвест се отписвам от цветните маниаци  Big Grin

ПП. Все се каня да те питам, ти имаше една арка с много рози, много цветна, но сякаш не я срещам из снимките ти, помня я още отпреди години, много ме беше впечатлила Heart

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори
Icons8-flowers-96 

И аз благодаря!
Друго си е да направиш разходка в тая вълшебна градина, па макар и виртуална. Исках клипчетата да не свършват Heart.
Отговори

Ааааа, с разходка е много по пълнещо сетивата...ама защо в тази тема, Люб Big Grin Трябва да е към напреднали, или завършени...да не кажа съвършени градини Heart
А Роуз въобще да не се отписва Smile
Цветоманиите са толкова много - към определено растение или вид цветя, по някакъв цвят, по някакъв градински елемент.... Сещам се и за манията по перфектната ливада, но там първенството някак се пада на мъжете Tongue

Отговори

За съжаление, моята зависимост не отмина с приключване на мястото. Когато мечтая, разглеждайки каталозите, критерият е : това го нямам. И се запазва, когато поръчвам. Проблемите са после, когато дойдат. За сега имам изход, засаждам ги в парка на Павел баня. Но и това не е решение, защото той е само 100дка Mrgreen
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)

Разсадник [Изображение: xnezabravka-flowers-1.png
http://nezabravkaflowers.com/

[Изображение: klen.png
http://klen.bg/