Българска Асоциация Градини и Рози. Популяризиране и насърчаване на градинарската дейност като изкуство и начин на живот.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

С нож и вилица в ръка )))

Роуз, аз правя сока винаги с изваряване 10 мин. Има и рецепти, при които просто го държат на хладно, но не знам дали ще издържи до зимата, та затова.
Сок Арония
1кг плод арония + 3л вода. Сварявам, минавам с миксера да стане на каша. Прецеждам през тензух.
На 2л сок- 1,5кг захар, 1с.л. лим.тузо.
Бъркам докато се разтопи захарта, пълня бутилките, изварявам 5-10мин.
Става доста сладко и после иска разреждане поне 1:1, така че ти решаваш дали да не намалиш захарта.
Имам и други рецепти, но тази ми е най-лесна и бърза.
Кои соковарки са руските? Имам една реликва от село- един голям съд за плодовете, под него друг за вода...с маркуче през което изтича готовия сок...дали разбра изобщо какво описвам Big Grin . Ако е тая си мисля, че става за по-сочни плодове, правила съм от череши, сливи, черница. С аронията не ми се рискува, че се бере много трудно, плода е твърд, няма много сок в него и не знам какво ще се получи като количество.
пп. За завиждане си с толкова много арония. Аз моите 2 храста ги чаках 5 години да започнат да плододават сериозно...
Отговори

Ая, да, това  е руската соковарка  Smile , три съда са - отдолу с вода, по средата празен с маркуч за готовия сок, отгоре решетъчен за плодовете и захарта .
Харесва ми, защото няма хамалогия до печката в тез жеги, пълниш и чакаш  Big Grin, набързо спретнах миксове вчера. Най-тъмните са сок от арония, останалите са микс - след като изтече сокът от арония, добавих отгоре в съда и джанки, изтече миксът от джанки и арония, добавих къпини и още малко захар.
И аз ги стерилизирам десетина минути за капачка, пробвала съм в мазето и без да ги заваря, но някои дават фира.

Къпините тепърва започват, ще има доста сиропи, ще ги правя и по другата технология.

ПП. Аронията почти я изпуснах, докато се чудех кога да я обера  Angel

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори

Ех че симпатични бутилчици! Любопитна съм да ги опитам този твои миксове.

Аз да напомня за изключително вкусния начин за консервиране на домати - печени във фурната.

Обелвате доматите, издълбавате около дръжката и ги подреждате нагъсто с издълбаното надолу в тавата.
Печете на 200-210 градуса. Щом си пуснат водата, я изсипвате внимателно и продължавате печенето. Това действие може да го повторите 2-3 пъти, докато спрат да пускат вода. Тогава леко поръсвате с олио или зехтин и допичате, докато получат приятен загар.
Подреждате в бурканчета, като по желание може да поръсите с босилек, розмарин, риган - изобщо на вкус. Аз се отказах от тези добавки в буркана, защото като готвя трябва да внимавам, с какво съм овкусила.

Стерилизиране 5-6 минути.

[Изображение: 038188807.jpg?r=0]
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)

Разсадник [Изображение: xnezabravka-flowers-1.png
http://nezabravkaflowers.com/