Българска Асоциация Градини и Рози. Популяризиране и насърчаване на градинарската дейност като изкуство и начин на живот.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Повдигнати лехи/легла

Роуз, да не забравя- имат си недостатък и по-високите. Особено ако са каменни, като моите. Когато напече силното слънце, почвата се отделя от стените, като при саксиите, оставени дълго без вода. Та трябва да се полива по-често и по края иначе зейват дупки и през тях бяга водата.
Отговори

Това може и да е основно от структурата на почвата, при мен единствено във високите лехи е подменена глината, почвата е съвсем различна - пропусклива, и водата, дори с капково, не се застоява никак, процежда се и изтича през процепите на дървото.
Глината из двора пък се заблатява или се бетонира, то няма угодия. )))

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори

Ая, събра ми очите. Все си мисля, че такива стени ги правят само професионални майстори. Поздравления за отличната ви работа!

И при мен има нужда от високи лехи заради прословутия ми какънак, но все се въздържам именно заради проблема със сушата в тях. Обаче попаднах на ето това предложение, ако няма капково или микродъждуване

[Изображение: Hochbeete-bew%C3%A4ssern-3.jpg]   [Изображение: Hochbeete-bew%C3%A4ssern-5.jpg]   [Изображение: Hochbeete-bew%C3%A4ssern-8.jpg]   [Изображение: Hochbeete-bew%C3%A4ssern-11.jpg]

[Изображение: Hochbeete-bew%C3%A4ssern-14.jpg]

в лехата се заравят негледжосани глинени съдове. Твърдят, че дифузията през порите на съдовете е достатъчна за да поддържа влагата в лехата. През зимата трябва да се вадят.

С присъщия си скептицизъм се питам, колко ли им е горещо лятото там, но нищо не пречи да проверим с някое по-тясно гърне дали функционира.
Отговори

Wenche, и аз съм скептична за тез глинени съдове. Трябва да са доста големи, за да обезпечат нуждата от вода за едно растение. Имах на двора един такъв негледжосан съд с широко гърло и в него пластмасова саксийка. При дъжд събираше вода и аз я изхвърлях да не завъди жаби. Ами не ми направи впечатление да пропуска много, само дето съдът излеждаше мокър до нивото на водата. Ако един домат 2м ще чака на тая поливка, по-добре да го отпиша. Четох за един подобен метод, само че с бутилки 10л мин. вода. Надупчени на различни нива по височина, така че да пускат водата постепенно. Ама де ръце, дето да закопаят тия високи бутилки за 100 корена домати...
Отговори

(13-02-2019, 08:45 AM)aya написа:     
 тези повдигнати лехи
Това са си направо "пълнени лехи".  Tongue
aya, много е красиво!
Всъщност, вероятно имаме термин и за тях - на безброй места с наклон по България ги има, но са дело на паркостроители.
Тъй като всеки си гледа на света от неговата колибка, и аз все за равен терен пиша и пропускам, че много домашни дворове са на склон. За там зидането е силно препоръчително.
Относно поливането:
Препоръчвам на всеки, който има чешма или хидрофор с прилично налягане на водата - поне 3 -3,5 бара, да си постави микродъждуване. Това е естественото поливане в природата и струва скромна сума. А ефекта е огромен. Аз така поливам декари, всички култури. Лятото в жегите така си охлаждам въздуха около зеленчуците и спасявам опрашването.
Който няма такава вода, да монтира 1 бидон 1000 литра (цените им още паднаха), да заусти в него дъждовната вода от покрива и да полива с капково. Може да се пълни и с помпа, даваща по-ниско налягане.
Тези системи подлежат на автоматизиране. Било с местен програматор за включване, било с GSM модул.

Отговори

И аз се захванах тази година с повдигнати лехи. Много късно успяхме да сглобим сандъците и засадих растенията чак в края на юни. Учудвам се, че всичко се хвана. Поливам с капково напояване. Но го отдавам на късмет. При нас в пловдивско е доста горещо и точно в тази насока искам да попитам дали някой от форума успешно събира реколта от такава зеленчукова градина?

[Изображение: C9-EC8175-93-B2-4-E13-AFE4-92-BD2-FE1-E09-B.jpg]

[Изображение: A9-D1-FD43-D604-4-A1-C-A601-2-F1-FEF4-C051-A.jpg]

[Изображение: 35-DDA83-E-3779-4-CFD-8-D52-AC9-B012873-F2.jpg]

[Изображение: C923265-A-DB8-C-45-BF-AB2-B-F8675462-EA28.jpg]

[Изображение: 04-BB60-EA-1385-4067-B622-5403-CD347-CD5.jpg]

[Изображение: 13-A4-F278-7701-4-AD8-9-BA3-59-B720-BE65-D8.jpg]

[Изображение: 97-F5-D357-FAEA-4580-912-D-DB32-DB58-D55-E.jpg]

[Изображение: 5-CB2-AE58-DCC7-4124-A804-E40-B33-E0-F299.jpg]

[Изображение: 24-D14449-C3-AD-4375-8-B59-638-DFF4-E36-B6.jpg]

[Изображение: ADDA52-C8-70-A6-43-F2-8-F5-A-A56600258510.jpg]

[Изображение: 6-F8-B1524-94-D4-433-E-A6-FF-863-E1-F28-E15-C.jpg]
Отговори

Roselover, щом си с капково няма причина да не се получи. Моят опит с повдигната леха е плачевен, но то е заради картиците.
Сложих отдолу рабицова мрежа заради тях, вкопана в основната почва, и уж я загърнах и отстрани, за да достигне летвите. Но там почвата беше компост от гнили треволяци, и продължавах да компостирам. Садих домати. Тръгнаха добре, и по някое време се издължиха, но нещо не искаха да цъфтят, а като цъфнаха, вързаха почти нищо. Причината я разбрах после - заради компостирането имаше изобилие на червеи, къртиците са си намерили откъде да влязат, но не и откъде да излязат бързо, и така бяха разорали пространството между мрежата и повърхността, че не зная на какви корени са се държали тия домати.

[Изображение: 5.1.2014+%25D0%25B3.+12-04-16+%25D1%2587..jpg]
Отговори

Повдигнати лехи са ефикасни, когато е високо ниво на подпочвените води и растения не обичат това, първо. Второто, да пазят корените на растения от студената почва. Затова повдигнатите лехи са за суров климат, за преувлажнена почва. В България  е по-ефикасно доматите да садят в лехи, където се запазва влажна почва , а поливането става с напълването на лехи. Междеу лехите , Любознателна, поставяй метални прътове  с празна упаковка от бира.Направо  слагаш върху пръта през дупчицата  и толкова, нищо не се реже.Кутийката е лека  и от малък полъх почва да дрънчи, което плаши и къриците и слепите кучета, само не се плашат тези гадните попови прасета и голи охлюви. Може също така да се сложат  ароматни подправки върху повдигнати лехи, защото те не обичат застояла вода , хем обичат поливането.

"... можем да пораснем с дърветата и да ги видим, как се променят с нас. Тъй като те ни надживяват, те могат да ни свържат с бъдещето ... ” - Бернд Хайнрих
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)

Разсадник [Изображение: xnezabravka-flowers-1.png
http://nezabravkaflowers.com/

[Изображение: klen.png
http://klen.bg/