Българска Асоциация Градини и Рози. Популяризиране и насърчаване на градинарската дейност като изкуство и начин на живот.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Кръжок по цветарство :)
Icons8-seed-480 

Icons8-seed-480  Icons8-watering-can-48  Icons8-potted-plant-96  

За ентусиастите, които обичат да отгледат растение от резник, семка, люспа...
Да споделяме опит и вдъхновение  Smile

Първи опит за размножаване на хортензии, взех инфото от http://totex-bg.blogspot.com/2015/09/blog-post_0.html

Заложих 4 резника, но ми свърши пясъкът  Angel , утре ще продължа с още няколко

Хвърлила съм око и на два лилиума, ако някой сподели личен опит, ще се радвам
Rolleyes

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори

Да се похвалиш тези дни с 4 нови хортензии, Роуз! Успех!
Личен опит с лилиум нямам, но пък гледах видеоклип за размножаване на лилиум чрез резници - напролет, когато проличи, че някое лилиумно стебло няма да оформи цветни пъпки и ще остане като затапено, въпросното стебло се отрязва сантиметри над основата и се дели на резници; премахват се долните двойки листа на всеки резник, връхната двойка листа се смалява до една трета и резниците се залагат по познатия начин - рохка почва, пясък, влага и воала - имаме бебета лилиуми; растат една-две години докато станат пълноценнни.
Мога да потърся клипа в нета.
Другият вариант е от паднали люспи на луковичките, дори дама в разсадник сподели, че когато им останат такива люспи ги изсипват заедно с почвата в един ъгъл на разсадника и до година-две там става млада лилиумна градина.
Отговори

Преди години така се поувлякох, че без каквато и да било нужда отгледах от семка десетки туи, имах си цяло опитно поле. Беше ми много радостно да ги гледам как от едно косъмче се оформят игличките и заприличват на пирамидка. Не че ми трябваха, оставих си няколко, оформени на ниска щамба, сега са ми ценни, защото са си мое производство...Много малко обаче станаха златни като майките.
С резници от туя, кипарис и кедър не ми се получи. Съсипах две млади елички да правя присадка от кедър, уж по всички правила, ама изсъхнаха. Явно не съм била много по правилата Smile .

С гарденията обаче имах голям успех. Сега цели пет прекрасни цъфтящи храстчета радват майка ми.
И цитруси от семка...Зимата се ядат много лимони, портокали, мандарини. Правя трапче в градината и изсипвам там, вместо в компоста. На пролет имаше толкова поникнали, 5бр пренесох в саксийки и гледах една година. Подарих ги на една съседка, но какво точно ще родят не знам...
Последно от резници завъдих смокини, вече   имат плод Tongue .
Отговори

И аз имам печален опит с резници от туи и кедър, но подходих доста несериозно,  просто  забих счупени клонки в почвата. Поне разбрах, че така не става.  Big Grin  Особено като забравяш да поливаш.
Имам подарък туя от Джоя, отгледала я е от резник, тя ще разкаже.

Присадките на иглолистни си е висш пилотаж, отказа ли се или ще продължаваш да опитваш?

Сложих още два резника от хортензии, този път си купих и вкоренител и ги топнах.

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори

Роуз, подходих изключително съвестно Smile . Изчетох каквото намерих в нета и се придържах стриктно към инструкциите. Пясък, вкоренител, подходяща температура, влага, завити под найлончета, редовни поливки...Но загниха всички, за разлика от гардениите.
Няма как да присаждам пак кедри, защото нямам излишни ели, а да купувам само за експеримента е несправедливо към елите- най-вероятно пак ще ги съсипя.
Тая година си обогатих колекцията от цитруси с помело и мандарина. Развиват се прекрасно и от тях ще подведа, но не от семка, а от клонче. Иначе ще го чакам сто години за плод. Мисля, на пролет...
В тази тема очаквам да се включи Алина Smile . Останала съм с впечатление, че тя прави много експерименти в размножаването на различни растения Icons8-potted-plant-96 .
Отговори

Имам лимон и мандарина от семка, 2-3 пъти и авокадо съм пробвала, много късно пониква, пораства, нищо му няма, хубаво растение и в един момент загива.

ПП. За родитата четох, че трябва да се обеззаразяват резниците, почвата,противогъбични прерпарати, може би и за иглолистните трябва да се взимат подобни мерки превантивно, както при рододендроните.

Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)

Разсадник [Изображение: xnezabravka-flowers-1.png
http://nezabravkaflowers.com/