Българска Асоциация Градини и Рози. Популяризиране и насърчаване на градинарската дейност като изкуство и начин на живот.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Водопад (че) в двора?

Искам да направя водопадче, малко, ще ползвам едни стари стълби, но нищо не разбирам от помпи, трябва да не бръмчи силно, защото ще ми е под носа, да не се заблатява, и сигурно още други неща, които сега не се сещам.  Huh
Най-отдолу няма да е езеро, а плитка локва с камъчета.

Приемам всякакви предложения за изпитани модели помпи и всякакви идеи какво още трябва да съобразя, филтри, какво друго?

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори

Роуз, попадна ми тази статия, може да ти бъде полезна.
https://flat.bg/news/view/syveti/vodopad...im-sami/46
Отговори

Предавам какво каза семейната половинка, защото аз от помпи не разбирам, само повтарям като папагал. Smile Потопяема помпа е абсолютно безшумна. Има значение на каква височина ще е водопада, има помпи за 1 и за 2м метра. Трябва да е 12 или 24 волта, за да е безопасна. Това става с траф. Например такава https://bazar.bg/obiava-25588618/potopia...ta-1100gph
Питай какво не е ясно. Аз не мога да влизам с моя доставчик, и още в безброй страници освен тази, но ще поглеждам през мобилните на телефона.
Ще го разпитвам подробно, та дано се накани да сложи и нашата най-после, защото я има от две-три години поне. Имаше един неуспешен опит, защото мушамата пропускаше на едно място и нивото падаше с 10-15см. И тези 10-15см не позволяваха помпата да качи до горе. Събра една бригада, смени мушамата (проблемът бяха многото камъни, които трябваше да се махнат и наредят отново), обаче нещо му мина мерака за водопад Smile

А под тези камъчета някакъв съд ще събира водата ли? По принцип за да не заблатява и да няма водорасли слагат УВ лампа, но това е нещо много скъпо и за твоя проект безмислено. Препаратите също са скъпи. Ако не ме лъже паметта, син камък върши работа, стига да нямаш някакви растения сред камъчетата. Но и те ще се оцветят.

[Изображение: 5.1.2014+%25D0%25B3.+12-04-16+%25D1%2587..jpg]
Отговори

Допълвам, че имало UV лампи и по 50-60лв. Ако го и засенчиш някак, ще е достатъчно.

Отговори

Благодаря ви!
Височината ще е около метър, мислех помпата да е в отделна дупка като шахта, а под локвичката да има резервоар някакъв, отгоре да са няколко пръста вода с камъчета.

Нещо такова си представях

но може и такова, даже по-лесно за изпълнение изглежда, с потопяема помпа, държа много да е безшумна

.jpg 142168ad1ec61576894d22cb1c18eb3d.jpg Размер: 20.4 KB  Сваляния: 22

н сигурно трябва редовно да се допълва с вода Huh

Това е мястото, по старите стъпала ще е воодопадчето, пред тях - водоем и място за помпа

Сред камъчетата ми се щеше да има някакви растения, нещо такова, но в по-малък мащаб и само зелени растения

.jpg 091cc216f71a691cc0c4884c5e9fe12b.jpg Размер: 99.82 KB  Сваляния: 20

Готово PVC корито може би е по-подходящо за малките мащаби на проектчето  Angel

"Притежанието на много красиви растения не създава градината. Те са само нейна колекция."   Гертруд Джекил
Отговори

Горе било добре да си сложиш някакъв филтър, понеже било малко, ставало водата да минава през чакъл, или да си купиш био керамика за аквариум, примерно 2-3 килограма. И китайска ставало, не само на SERA.
Може да се направии био филтър, което представлява един отрязан бидон,или друг съд, с няколко прегради, пълен с дребен чакъл.Преградите се лепят със силикон. Ще приложа и схема (не намирам в момента в нета,затова нарисувана Smile )

[Изображение: 20190910-144005.jpg]

Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)

Разсадник [Изображение: xnezabravka-flowers-1.png
http://nezabravkaflowers.com/