Българска Асоциация Градини и Рози. Популяризиране и насърчаване на градинарската дейност като изкуство и начин на живот.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Варненски волни русалки

Да живееш до морето си има своите предимства и в градинарството включително. Big Grin
По-мека зима ,което ни кара да си въобразяваме  туй-онуй и да се опитваме да гледаме зокуме на открито/аз поне /.
Иначе слава богу конопената палма,дафинът си растат  щастливо,лагерстремиите  са на седмото небе ,цазелпинията даяни и разни други екзотики  стават.
Лятото пък по-прохладно,нежен бриз нон-стоп и  хойхерите,хостите   и иглолистните джудженца  търпят слънцето,а японските кленчета почти Tongue не прегарят.

Чакам варненските девойки да се появят тук с прекрасните си градини и прекрасното си чувство за хумор. Smile  Heart

[Изображение: 37817178_1992949737434555_17365090121086...e=5D1545BE]

Разсадник[Изображение: xnezabravka-flowers-1.png.pagespeed.ic.N6gF0jW2NJ.webp]
http://nezabravkaflowers.com/

Отговори
Icons8-flower-bouquet-96 

Незабравка, чудесна идея  Icons8-flower-bouquet-96 
Появявам се, защото съм от Варна. Big Grin  Засега само тоя критерий покривам, ама с ваша помощ, надявам се да се сдобия и с прекрасна градина и помощ на една ръка разстояние Big Grin  И аз чакам още някой да вдигне ръка Smile
Отговори

Честита Баба Марта, волни русалки! Здрави и щастливи да сте, да цъфтят градините, да  е ярко слънцето и безкрайно синьо морето!

И аз съм от Варна. И имаме градина на юг. Допреди две години, в почивните дни на летата,  в 8ч. сутринта вече бях на плажа. После в ръцете ми попадна пакетче семенца, засях. И, ах, този интернет! Видях Розите. Има тук  девойки изкусителки, като същи Мефистофел омайват, показват едни накипрени  рози - красавици, с изящно извити клонки и морно натежали гюлове. А какви цветове!! Ах, дъгата засенчват! В сомнамбул се превърнах – говоря с хора, виждам рози; вървя по улиците - подреждам рози. И поканих розите в градината. И зарових пръсти в земята, превих гръб над нея, пазя луковички и грудки, храсти подреждам и дръвчета обгрижвам. А Розите. .. ами те са кралици и принцеси. Поднасям им чай.    Heart
Градински спектакъл, красиви рози и възхитени зрители... Идващата пролет ме настройва романтично Smile
Отговори

Леле,Рая така живописно разказваш,че и аз се превърнах в зрител възхитен! Heart

Разсадник[Изображение: xnezabravka-flowers-1.png.pagespeed.ic.N6gF0jW2NJ.webp]

Отговори

Само толкова ли сме варненките?
Отговори

Девина и мен брои..Група на варненки по неизвестни даже на мен причини напусна форума и отиде в фейсбук, група там е затворена и влизането е с покана.Мен покани РумиВарна, но понеже нямах фейсбук регистрация, то не отидох. Чух от тях, че имат много срещи. Тук регистрирана и Ленуза, но тя вече не се показва, явно от този форум се отказа.Аз се отписах от форума на Кафе по лични причини, хич никого не засягащи. Нито се сърдя на тях, нито съм обидена.Форум на мен повече харесва, отколкото фейсбук. В фейсбук имам чувство че някой вечно се наднича . В нашето село има къщи за продан, даже една наскоро купиха хора от Владиславово, засега те почистват терена :доста е зараснало наистина, работа е много..Но те казаха, че няма да се откажат,работят и затова идват само в почивните дни. Имаме и къща на бивш варнененски главен архитект, но те са богати и не контактуват с хората от село. При мен по едно време имаше конфликт със съсед:той поливаше трава с раундъп за да не расте по край оградата, засагнати са били при нас няколко рози и праскови...Но като обясних му, че е канцерогенно, че предизвиква рак, а жена му има нещо на щитовидната, то те даже сега са благодарни На гости не ходим, но и не се караме за нищо. Иначе съседите носят краставици и тиквички на нас, когато ние закъсаме, а ние носим на тях, когато при тях няма реколта.Сливи кръгли даваме на съседи за ракия, , ние не правиме ракия щото не пием. Давам на съседката насреща , тя ги обича, резници от рози и дурги красиво цъфтящи. Тя се чуди, че растенията при мен повече са надписани..))) Някои помня без надпис, някои станали са безименни... Май много писах..може би нещо и излишно, но какво да правя:да има разказ..

"... можем да пораснем с дърветата и да ги видим, как се променят с нас. Тъй като те ни надживяват, те могат да ни свържат с бъдещето ... ” - Бернд Хайнрих
Отговори

Варненки точно сега са на плаж или на прохлада в градините, наесен ще садим заедно лалета и зюмбюли, ще показваме тен и ще си споделяме къде сме пили мохито Smile
Шегувам се, но нека е простено - лято е, море, вълни, звезди и т.н.
Извън шегата е суша, пък тя не е красива. Алина, градината ми е в посока юг от Варна, още я подреждаме - надявам се тази есен основите на градината да бъдат окончателно поставени, а от следващата може да започнат разместванията Smile Всъщност, последното никак не ми е цел. Не искам разместване, искам постоянство. Да я подредим и поддържаме, да й се радваме и да ни е хубаво в нея.
Този сезон си дадох сметка, че повече ми допадат компактно запълнени цветни участъци и никак не ми допада да поливам една гергина в началото на двора, още няколко на други места или рози - тук и нещо друго - там. Ще обособя две градинки и другото ще остане трева, дръвчета и т.н. Така че, очаква ни творческа есен в нашата градина. И още нещо, на което ме научи сушата - засаждам нови растения единствено есен, през пролетта най-много нещо на сянка. Загинаха ми почти всички пролетно засадени китки - климатът вече е друг, април идва с летни температури и цветята не могат да ги издържат. И стелещият флокс ми изсъхна, а толкова го харесвам и имах идея за зелено килимче пред рози на входа на градината, а това, което реално се получи е суха слама пред розите. Ще изчакам септември да набода връхчета флокс на лека сянка, дано нещо се хване и изобщо слънчевите места ще бъдат преосмислени при мен. Най-хубаво този сезон е мястото пред верандата - водопади сакъзчета, просто красота. Но това определено не е точно градина Smile
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)

Разсадник [Изображение: xnezabravka-flowers-1.png